Podlasie pełne skarbów – jakie miejscowości warto odwiedzić na Podlasiu?

Podlasie to wyjątkowa kraina, która może oczarować zarówno miłośników historii, jak i tych turystów, którzy stawiają na aktywny wypoczynek na łonie natury. Jakie atrakcje mogą tu zrobić największe wrażenie na turystach?

Co koniecznie trzeba zobaczyć w trakcie wycieczki po tej części kraju?

Podlasie to liczne atrakcja dla przyrodników, a tutejsze parki narodowe mogą oczarować każdego. Kusza biebrzańskie bagna oraz rozlewiska rzeki Narew, uwagę przyciągają okolice jeziora Wigry oraz tereny Puszczy Białowieskiej. Na tym jednak urok Podlasia się nie kończy. W czasie wycieczki po tej części kraju można spotkać się z pięknymi parkami krajobrazowymi oraz z licznymi rezerwatami przyrody. Nad Czarną Hańczą czeka Głazowisko Bachanowo, wielkie wrażenie robi też arboretum w Kopnej Górze. Podlasie może się też pochwalić malowniczymi wzniesieniami, które skupiły się głównie na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Uwagę przyciąga m.in. Cisowa Góra, intryguje też Rowelska Góra, będąca najwyższym punktem na mapie województwa podlaskiego.

Cenne zabytki architektury na Podlasiu

Podlasie może się też pochwalić wieloma cennymi skarbami architektury oraz miastami, które zachwycają swą atmosferą i zabudową. Kusi pełen skarbów Białystok, wielkie wrażenie robi też Tykocin nad Narwią, znany z ciekawej synagogi oraz malowniczego rynku. Kto chce wypocząć nad Bugiem, ten doskonale poczuje się w rejonie Drohiczyna lub Mielnika, kto woli spędzać czas nad jeziorami, ten może postawić na Augustów. Ponadto warto odwiedzić także zamek w okolicach Sokołowa Podlaskiego. Kuszą Suwałki i Sejny, wielkie wrażenie robi Hajnówka. Dla tych, którzy stawiają na ludowe klimaty, nie lada gratką mogą się okazać spacery po tzw. Krainie Otwartych Okiennic. W jej skład wchodzą m.in. Puchły i Trześcianka – urocze wsie, kuszące drewnianymi cerkwiami oraz domami z pięknymi okiennicami. W Supraślu można zwiedzić niezwykłe Muzeum Ikon, z kolei w Bohonikach i Kruszynianach czekają na nas Tatarzy i unikalne meczety.

Spacery w takim otoczeniu mogą się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą, nic więc dziwnego, że Podlasie staje się coraz chętniej wybieranym kierunkiem krajoznawczych wypraw. Ta wielokulturowa i malownicza kraina zachwyca, a czas spędzony na jej terenie dla nikogo z nas nie będzie czasem straconym.