Wałbrzych i okolice – co warto zobaczyć?

Górnicze miasto Wałbrzych to punkt, który na turystycznej mapie Dolnego Śląska zajmuje coraz ważniejsze miejsce. Jakie atrakcje czekają na tych, którzy postanowią lepiej poznać ten skrawek Polski?

Wałbrzych i jego turystyczny potencjał

Otoczony pasmem Sudetów Środkowych, jest Wałbrzych ciekawym celem wycieczki dla każdego miłośnika historii i techniki. Piękny rynek z ratuszem wzniesionym w XIX wieku, klasycystyczny pałacyk służący obecnie jako siedziba Muzeum Okręgowego oraz Muzeum Przemysłu i Techniki, które powstało na terenie dawnej kopalni „Julia” – oto najważniejsze atrakcje, jakie czekają na turystów w tym górniczym niegdyś mieście.

Książ – nie tylko zamek

Książ to przede wszystkim trzeci pod względem wielkości zamek w Polsce, jednak nie tylko ta atrakcja przyciąga turystów. Książański kompleks to przecież i piękny park, i Skała Olbrzyma, będąca rewelacyjnym punktem widokowym. Spacer wąwozem Pełcznicy, wizyta na terenie dawnych stajni zamkowych oraz palmiarnia, znajdująca się na terenie wałbrzyskiej dzielnicy Lubiechów – oto kolejne powody, dla których warto odwiedzić Książ.

Szczawno Zdrój – dolnośląski kurort dla ciekawych

W pobliżu Wałbrzycha czeka na turystów ciekawy uzdrowisko. To Szczawno Zdrój które może się pochwalić takimi atrakcjami, jak piękny park zdrojowy oraz pijalnie leczniczych wód. Korzystano z nich już w XVIII wieku, choć prawdziwy rozwój kurortu przypada dopiero na XIX stulecie. Szczawno kojarzone jest też z tak znaną postacią, jak Gerhart Hauptmann – laureat literackiej Nagrody Nobla, który właśnie w tym miasteczku przyszedł na świat.

Wycieczki po tak ciekawym mieście, jakim jest Wałbrzych, każdemu z nas mogą sprawić wiele radości. Wspaniałe atrakcje czekają również na tych turystów, którzy zechcą spenetrować najbliższe okolice tego ośrodka przemysłowego. Ta część Dolnego Śląska jest niezwykle kusząca, zatem nuda nikomu z nas tutaj nie grodzi.

źródło: https://www.sudecki.pl/ – podróże, turystyka, Sudety