Mniej znane ale ważne historycznie zamki w Polsce

Zamki w Polsce odgrywały niegdyś niesłychaną rolę obronną a także były wspaniałymi siedzibami królów i możnowładców. Obecnie pełnią rolę bardzo ważnych zabytków budowlanych jak i kulturowych. Rozmach tych średniowiecznych budowli imponuje nawet po dziś dzień.

W Polsce zachowało się bardzo dużo tego typu obiektów nie tylko tych bardzo sławnych lecz są i takie o których mało się słyszy natomiast warto poznać ich historię a nawet zobaczyć osobiście.

Zamek Piastów Śląskich w Brzegu

Rezydencja Piastów powstałą w XIII w. Obecnie Muzeum Piastów Śląskich. Charakterystyczny dla tej budowli jest portal bramy wjazdowej na której znajdują sie rzeźby władców. Pokrycie bramy takimi rzeźbami miało na celu wychwalenie dynastii Piastów oraz władców Brandenburgii.

Zamek w Gołuchowie

Wczesnorenesansowa budowla o charakterze obronnym. Przebudowana w II połowie XIX w. Przebudowy dokonała Izabella z Czartoryskich Działyńska. Z budowli strikte obronnej posiadającej w każdym narożniku charakterystyczne baszty powstał bardziej zamek mieszkalny połączony z muzeum dzieł sztuki. Obecnie w zamku mieści się oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Zamek Książęcy w Sulechowie

Ten zamek to punkt obowiązkowy dla wszystkich, którzy przybywają do Sulechowa. Swoją drogą, bardzo ciężko go przeoczyć, gdyż zdecydowanie wyróżnia się na panoramie miasta. Więcej informacji na temat tego interesującego zabytku znajdziesz tutaj: https://sulechow24.pl/dlaczego-warto-zobaczyc-zamek-ksiazecy-w-sulechowie/.

Zamek w Rabsztynie

Zamek wybudowany około XIII w  na Wzgórzu Rabsztyńskim, na szlaku Orlich Gniazd. Po wielu latach starań i bardzo żmudnej rekonstrukcji udało się odtworzyć zamek. Jest czynny dla turystów od 2021r. Prezentuje się bardzo okazale i niczym nie ustępuje dużo większym i bardziej znanym zamkom.

Zamek w Oświęcimiu

Mało znany zamek ze względu na to że większość odwiedzających to miasto kieruje się do zwiedzenia Obozu Koncentracyjnego natomiast zamek omija. Historia zamku sięga XI wieku. Zamek przetrwał wiele wojen i pożarów, obecnie od 2010r znajduje się w nim muzeum.