Lista nietypowych plaży

Oto kilka słynnych plaż na całym świecie, które znane są z czegoś dziwnego, co czyni je równie wyjątkowymi, co atrakcyjnymi.

Bowling Ball Beach, Kalifornia

Ta plaża na kalifornijskim wybrzeżu w hrabstwie Mendocino składa się z ni mniej ni więcej tylko z kul kamiennych o średnicy ponad metra. Skały te są rozłożone wzdłuż plaż. Jest to popularne miejsce do surfowania i wędkowania, ale także do spokojnych popołudni oglądania zachodu słońca w niesamowitej scenerii.

Papakolea Beach, Hawaje

Ta hawajska wyspa położona w dzielnicy Ka’u ma piasek o bardzo oryginalnych kolorach: czarnym, czerwonym i przede wszystkim zielonym. Zielonkawy odcień pochodzi od tak zwanego diamentu hawajskiego, czyli kryształów oliwinu, które zostały tam osadzone w wyniku erupcji wulkanu dziesięć tysięcy lat temu. W piasku znajdują się też inne składniki wulkaniczne, ale ponieważ kryształy są najcięższe, to właśnie ich kolor przeważa, gdy woda zmywa resztę.

Scala dei Turchi, Włochy

Na włoskiej wyspie Sycylia rozciąga się ogromny skalny klif prowadzący do morza, położony 18 kilometrów od Agrigento. Jest to Scala dei Turchi, czyli Schody Turków. Tworzy je czysty, biały wapień osadowy, zwany Marga. Erozja wiatru i wody na przestrzeni wieków zbudowała na nim swoiste schody. Polska plaże również kryją za sobą tajemnice. Sprawdź 5 ciekawostek tutaj.

Gulpiyuri, Hiszpania

Hiszpańska plaża Gulpiyuri znajduje się na północ od miejscowości Naves, w Asturii i od 2001 roku jest pomnikiem przyrody. Jest bardzo mała i można do niej dotrzeć tylko z plaży San Antolin. Dzięki izolacji jest bardzo dobrze zachowana w swoim naturalnym stanie. Słynie z tego, że jest śródlądową plażą otoczoną zielonymi łąkami. Na terenie klifu powstała naturalnie wapienna jaskinia, której dno zapadło się i pozostawiło zagłębienie, do którego wpływa morze i można cieszyć się drobnym piaskiem.

Playa Escondida, Puerto Vallarta

Biało-piaszczysta meksykańska plaża Escondida w Puerto Vallarta to wulkaniczna jaskinia skalna, która może pochwalić się różnorodną, zdumiewającą fauną morską, przekształcając ją w magiczną scenerię. Dlatego plaża stała się parkiem narodowym, wysoko chronionym przez Meksyk i uznanym przez Unesco za Rezerwat Biosfery. Jest to plaża tylko częściowo osłonięta skalną ścianą w sercu trzech niezamieszkałych wysp Marietas na Pacyfiku. Jest głównie odwiedzana do snorkelingu, ponieważ można zobaczyć tam wszystko, od żółwi morskich, po ośmiornice, delfiny, wieloryby.

Maho Beach, St Martin

Maho Beach, położona po holenderskiej stronie karaibskiej wyspy St Martin, posiada niezwykle przyciągającą uwagę atrakcję, która dodaje pewnej adrenaliny do popołudniowego opalania się na plaży. Bliskość lotniska Princess Juliana International Airport z krótkim pasem startowym oznacza, że samoloty muszą przelatywać na tak małej wysokości, że ma się wrażenie, że przelecą nad głową, gdy będziecie się cieszyć morzem na tej pięknej plaży.