Hrebenne – zabytkowa cerkiew na granicy Polski i Ukrainy

Drewniana cerkiew św. Mikołaja to najcenniejszy zabytek, jakim może się pochwalić niewielka wieś Hrebenne. Tu, na granicy Polski z Ukrainą, zachowała się niezwykła budowla, obok której nie można przejść obojętnie.

Interesująca zabytkowa cerkiew – Hrebenne

Co warto wiedzieć o tej cerkwi? Dlaczego w czasie krajoznawczej wycieczki po wschodniej części Roztocza warto jej poświęcić nieco więcej uwagi?

Leżące w powiecie tomaszowskim Hrebenne, mimo niewielkich rozmiarów, jest bardzo ważnym punktem na mapie Roztocza. Boleśnie dotknięta I i II wojną światową, nękana przez ataki UPA i powojenne deportacje ludności ukraińskiej wieś zadziwia ciekawymi pamiątkami, dzięki którym możemy w ciekawy sposób poznawać jej trudne dzieje.

Co koniecznie trzeba zobaczyć w tej wsi? Z pewnością największą atrakcją jest tu drewniana cerkiew św. Mikołaja. Wzniesiona na wzgórzu, przyciąga ciekawa sylwetką oraz pięknym wnętrzem. Wzniesiona pod koniec XVII wieku, do dziś zachwyca ciekawymi ikonami oraz polichromiami. Warto też zwrócić uwagę na jej najbliższe otoczenie, a w szczególności na drewnianą dzwonnicę. Z cerkiewnego wzgórza można też podziwiać okolicę Hrebennego, przy czym wyjątkowo piękny widok rozciąga się w stronę Ukrainy i pobliskiego przejścia granicznego.

Więcej wpisów dotyczących Ukrainy i nie tylko, znajdziesz w serwisie majdan.pl.

Hrebenne to nie tylko piękna cerkiew, ale i malownicza okolica

Kto znajdzie w tej części Roztocza tanie noclegi, ten będzie mógł spędzić wyjątkowy urlop na wschodzie Polski. Jakie atrakcje można odkryć w jego trakcie? Z pewnością warto wybrać się na spacer śladem bunkrów linii Mołotowa, warto też odwiedzić pobliskie miejscowości. Bełżec, Siedliska, Lubycza Królewska – oto wybrane punkty, którym turyści z pewnością powinni poświęcić nieco więcej uwagi.