Zamek Devin – słowacki skarb i jego dzieje historyczne

Zamek Devin jest ciekawym zabytkiem, któremu w trakcie wycieczki po Słowacji z pewnością warto się uważniej przyjrzeć. Ciekawa historia, bliskość Bratysławy – oto czynniki, które mają istotny wpływ na popularność tego obiektu.

Słowacki zamek Devin – tego mogłeś nie wiedzieć

Zamek, a właściwie jego malownicze ruiny, same w sobie stanowią nie lada atrakcję dla turystów. Wiadomo, iż jest to jeden z najstarszych zamków na Słowacji, który może się pochwalić historią sięgającą czasów średniowiecza. Wzniesiony na wzgórzu w pobliżu miejsca, w którym rzeka Morawa łączy się z Dunajem, po raz pierwszy wspominany jest w dokumentach z IX stulecia. Nic w tym dziwnego, gdyż już w tym okresie zamek Devin odgrywał bardzo ważną rolę w ówczesnym państwie wielkomorawskim (był jego stolicą).

Wiadomo też, iż w miejscu dzisiejszego zamku już w okresie rzymskim istniała forteca, która dla imperium rzymskiego miała ogromne znacznie. A co wiemy o zamku, który można dziś zwiedzać w trakcie wycieczki po okolicach Bratysławy?

To warto wiedzieć o zamku Devin

Najstarsze fragmenty zamku pochodzą z XII wieku, znaczna rozbudowa tego obiektu miała też miejsce w wieku XIV. Zamek, zbudowany w miejscu z natury obronnym, świetnie sprawdzał się aż do początków XIX stulecia. Zniszczony w 1809 roku przez wojska napoleońskie, zmienił się w potężną, choć bardzo malowniczą ruinę. W czasach, gdy Słowacja zaczęła się odradzać jako naród, Devin ponownie zyskał na znaczeniu. Do dziś jest to ważna pamiątka historyczna oraz pomnik narodowej kultury, której biura podróży organizujące wycieczki na Słowację bardzo chętnie poświęcają swój czas. To miejsce warto odwiedzić ze względu na jego piękno oraz na wystawy, które urządzono w zachowanej części zamku. Są one poświęcone dziejom Państwa Wielkomorawskiego oraz Bratysławy, nie brak tu również eksponatów, które pozwalają poznać dzieje Devin w czasach rzymskich oraz w okresie średniowiecza.

Interesujący cel wielu wycieczek – Zamek Devin

Zamek Devin może stać się atrakcyjnym celem wycieczki i dla tych turystów, którzy preferują aktywny wypoczynek. W pobliżu zamkowych ruin rozciąga się malowniczy rezerwat przyrody Devinska Kobyla. Jest to najbardziej na południe wysunięte pasmo Małych Karpat, które może się pochwalić wspaniałymi krajobrazami. Dodatkową atrakcją na terenie tego rezerwatu jest Sandberg, czyli największa „piaskowa jaskinia” na Słowacji.

źródło: https://www.ehistoria.pl/ – serwis o zabytkach, kulturze i historii