Gdynia dla ciekawych – Wydział Nawigacyjny Akademii Morskiej

Wydział Nawigacyjny Akademii Morskiej zalicza się do grona najciekawszych budynków modernistycznych, jakimi może się pochwalić Gdynia. By w czasie wycieczki po tym mieście nacieszyć się widokiem owego zabytku, wystarczy skierować się w stronę tak popularnego miejsca, jakim jest Molo Południowe. To właśnie tu, w niewielkiej odległości od takich atrakcji, jak Akwarium Gdyńskie, ORP „Błyskawica” oraz „Dar Pomorza”, wznosi się jeden z ciekawszych przykładów gdyńskiej moderny. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu?

Wydział Nawigacyjny Akademii Morskiej jest jednym z czterech wydziałów Akademii Morskiej w Gdyni. Szkoła ta może się pochwalić ciekawą historią. Jest ona następczynią pierwszej w Polsce szkoły morskiej, która powstała w 1920 roku w Tczewie. W 1930 roku szkołę przeniesiono do Gdyni. Dziś jeden z jej wydziałów mieści się w modernistycznym Domu Żeglarza Polskiego, wzniesionym w 1937 roku. Gmach ten zalicza się do grona najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych budynków Gdyni. Projekt Bohdana Damięckiego i Tadeusza Sieczkowskiego do dziś zachwyca doskonale widocznym nawiązaniem do stylistyki okrętowej oraz nowszy dodatek, jakim jest planetarium, dobudowane od strony mariny w latach 70. XX wieku.

Zapraszamy też na Gdynia Online, gdzie dostarczamy najświeższych informacji z Trójmiasta.

Gdynia jest miastem fascynującym, a wycieczki po jej terenie mogą każdemu z nas dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń. Unikalne atrakcje oraz takie perełki architektury, jak Wydział Nawigacyjny Akademii Morskiej, czekają tu na nas niemal na każdym kroku. Dla tych, którzy wypoczynek nad morzem chcą połączyć z poszerzaniem swej wiedzy o polskiej historii i sztuce, ta część Trójmiasta bez wątpienia stanie się rewelacyjnym celem wyprawy.