Migdały – pochodzenie, wartości odżywcze, metody przyrządzania oraz zastosowanie w pożywieniu

Migdały

Są to nasiona owoców migdałowca zwyczajnego. Pochodzą one z Azji środkowej oraz mniejszej czyli Izrael, Jordania, Liban, Turcja, Turkiestan oraz Uzbekistan.
Wyróżnia się dwa ich rodzaje i są to:
migdały słodkie – są częściej uprawiane. Można je spożywać w wersji surowej. Mają one swoje zastosowanie w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i w lecznictwie.
migdały gorzkie są mniej popularne przez co rzadziej uprawiane ponieważ jest to nic innego jak trucizna. Zawierają one amigdalinę z, której wydziela się silnie trujący kwas pruski.

Migdały zawierają dużo składników odżywczych między innymi nienasycone kwasy tłuszczowe, miedź, błonnik, a nawet tokoferole oraz amigdalinę. Migdały wpływają pozytywnie na układ sercowo naczyniowy, obniżają poziom cholesterolu oraz zapobiegają tyciu. Dziennie powinniśmy jeść zaledwie 4 migdały aby dbać o swoje zdrowie.

Minerały zawarte w migdałach.

Migdały zaliczane są do orzechów, które z pośród innych jego rodzajów wyróżniają się one ponieważ są bogate w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które korzystnie wpływają na nasz mózg. Natomiast błonnik poprawia pracę jelit oraz przyspiesza działanie składników mineralnych oraz witamin.

Migdały a kaloryczność.

Jedna porcja migdałów posiada 164 kalorie, pochodzą one głównie z tłuszczy w postaci nienasyconej. Przez swą dużą kaloryczność dawniej nie były one polecane jednak zmieniło się to po ukazaniu wyników licznych badań, które wykazały że spożywanie migdałów ma pozytywny wpływ na profil lipoprotein. Powodują one też obniżenie wystąpienia ryzyka miażdżycy, zawału mięśnia sercowego i udaru mózgu oraz chronią nas również przed cukrzycą. Związki zawarte w migdałach wykazują też właściwości przeciwzapalne, a stany zapalne to podstawowe objawy chorób układu krążenia. Migdały zwalczają też wolne rodniki, które przyczyniają się do starzenia skóry poprzez uszkodzenie włókien kolagenowych. Jeśli chodzi o zawartość białka to migdały wygrywaj dlatego bardzo dobrze sprawdzą się jako zamiennik dla mięsa, który można stosować przy diecie wegańskiej oraz wegetariańskiej.

Migdały – korzyści dla mężczyzn

Mężczyźni po 30 roku życia mają problemy z testosteronem, a cynk, selen i aminokwas arginina zawarte w migdałach odgrywają ważną rolę w produkcji męskiego hormonu, oraz zwiększają popęd seksualny. Niedobór tych składników może prowadzić do zapalenia gruczołu kroczowego.

Jak przyrządzać migdały?

Ściąganie skórki z migdałów.

Migdały wsadzamy do miseczki zalewamy wrzątkiem i pozostawiamy na 10,15 min. Łupina migdału powinna po tym czasie zacząć się marszczyć. Odcedzamy migdały na sitku i płuczemy w zimnej wodzie. Następnie wystarczy nacisnąć na węższą stronę skórki, a migdał sam z niej wyskoczy.

Prażenie migdałów.

Migdały wsypujemy na rozgrzaną patelnię z masłem lub olejem. Prażymy je na średnim ogniu cały czas mieszając do momentu gdy zaczną pachnieć i rumienić się. Proces prażenia migdałów możemy też wykonać w piekarniku w temperaturze 180 stopni na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.

Stosowanie migdałów w pożywieniu.

Z użyciem migdałów możemy przyrządzić bardzo dużo potraw, ponieważ tego typu składnik można połączyć z wieloma produktami dlatego w tym przypadku ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Można przyrządzić takie dania jak:

Mleko migdałowe

Składniki:
Szklanka migdałów brązowych
3 szklanki wody mineralnej
Sól + jeśli potrzebujemy słodszej wersji mleka to daktyle

Sposób przygotowania
Blendujemy migdały z wodą na najwyższych obrotach.
Przesitkowujemy zblendowane migdały i zalewamy ponownie wodą, dodajemy sól. Jeśli powstałe mleko jest dla nas mało słodkie możemy do niego dodać daktyli.

Masło migdałowe

Składniki:
3 szklanki prażonych migdałów
4 łyżki oleju orzechowego lub słonecznikowego

Sposób przygotowania:
Rozsypujemy migdały na blaszce i wsadzamy je do nagrzanego piekarnika do temperatury 180 stopni i prażymy przez około 30 min.
Następnie po wyciągnięciu migdałów czekamy jak wystygną.
Do blendera wsypujemy prażone migdały oraz dolewamy wybrany przez nas olej. Zaczynamy blendować na niskich obrotach stopniowo zwiększając je. Po około 2 min masa zacznie robić się płynna.
Gotowe masło przelewamy do słoiczka.

Zupa migdałowa z dodatkiem ryżu

Składniki:
⅕ szklanki płatków migdałowych
3 szklanki mleka
3 łyżki cukru
2 żółtka
cukier waniliowy
szklanka ugotowanego ryżu
kandyzowana skórka pomarańczy

Sposób przygotowania:

Gotujemy ryż zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Następnie prażymy płatki migdałowe na suchej patelni lub w piekarniku w temperaturze 180 stopni aż płatki zrobią się lekko brązowe. Następnie zagotowujemy mleko oraz mieli uprażone migdały. Żółtka mieszamy z 3 łyżkami cukru oraz z cukrem waniliowym i dodajemy do mleka. Układamy na głębokim talerzu ryż zalewamy przygotowaną płynną masą i dodajemy zmielone uprażone migdały.

Wady jedzenia migdałów.

Reakcje alergiczne.

Jeśli ktoś jest uczulony na jakikolwiek rodzaj orzecha powinien unikać jedzenia migdałów w szczególności objawy alergiczne mogą w tym przypadku występować u dzieci.

Skutki nadmiernego jedzenia migdałów.

Jedząc migdały możemy przedawkować witaminę E co może się odbić na przyroście masy ciała jednocześnie powodując biegunkę, wzdęcia, niewyraźne widzenie, bóle głowy oraz senność.