Ciekawostki na temat pizzy

Pizza jest jednym z ulubionych dań setek ludzi na całym świecie. Wywodząca się z kuchni neapolitańskiej we Włoszech pizza zachwyciła smakoszy na całym świecie dzięki prostej, ale pysznej mieszance ciasta, sosu i sera. Jeśli też ją uwielbiasz, na pewno spodoba Ci się te 10 zabawnych faktów:

1. Pizza po raz pierwszy została przygotowana w 1739 roku w miejscu zwanym Antica Pizzeria w Neapolu we Włoszech. Wiadomo jednak, że pierwszą pizzą na świecie była tak zwana pizza bianca, która składała się z bazy z drożdży, wody i mąki. Jej powstanie datuje się na 977 rok n.e.  Jako, że pizza powstała we Włoszech, warto wiedzieć – czym charakteryzuje się idealna włoska pizza?

2. Pod koniec XVIII wieku do Włoch dotarły pierwsze pomidory, które stały się podstawą do stworzenia tej potrawy.

3. W 1889 r. pizza była typowym jedzeniem robotników, ponieważ była tania i łatwa w przygotowaniu, ale królowa Margherita, znudzona francuskim jedzeniem, postanowiła jej spróbować. Polubiła je tak bardzo, że najbardziej klasyczna wersja tej potrawy została nazwana jej imieniem.

4. Pizza jest uważana za najpopularniejszą i najlepiej sprzedającą się potrawę na świecie. Szacuje się, że każdego roku sprzedaje się 5 miliardów pizz. Biorąc pod uwagę, że 20% restauracji na całym świecie to pizzerie.

5. Przeprowadzono kilka badań, które wykazały jej korzyści dla organizmu, między innymi: zwiększa wydajność w pracy, a także zapobiega niektórym rodzajom raka.

6. W 2001 roku prestiżowa sieć pizzerii dostarczyła swoje pierwsze zamówienie na Międzynarodową Stację Kosmiczną na prośbę astronautów biorących udział w tej misji.

7. Najdroższa pizza została sprzedana na eBayu za 3700 dolarów.

8. W Stanach Zjednoczonych jest ponad 61 sieci pizzerii, a więc 94% ludności jada pizzę bardzo często, co odpowiada około 100 hektarom pizzy dziennie.

9. Badania wykazały, że to kobiety dają najwięcej napiwków dostawcom pizzy i że są one dwa razy bardziej skłonne do łączenia pizzy z warzywami.

10. Inne badanie wykazało, że sobotni wieczór jest najpopularniejszym dniem tygodnia, w którym jada się pizzę.