Krakowskie świątynie: bazylika Bożego Ciała

Jest jednym z ciekawszych zabytków sakralnych, jakimi może się pochwalić Kraków, jest też obowiązkowym punktem w programie wycieczki po tak wspaniałej dzielnicy, jaką jest Kazimierz. Imponująca bazylika Bożego Ciała przyciąga i swa historią, i ciekawym wystrojem wnętrza. Co warto wiedzieć na jej temat?

Z kart historii: dzieje kościoła Bożego Ciała

Fundatorek kościoła Bożego Ciała na terenie Kazimierza był sam król Kazimierz Wielki. To dzięki niemu około 1340 roku przy kazimierskim rynku powstał pierwszy kościół Bożego Ciała, mający spełniać na terenie Kazimierza taką samą rolę, jak na terenie starego Krakowa Kościół Mariacki. Prace związane z budową tej gotyckiej świątyni trwały dość długo. Zakończyły się dopiero w drugiej połowie XVI wieku, kiedy to powstał i reprezentacyjny szczyt fasady, i okazała dzwonnica. w 2005 roku kościół ten zyskał tytuł bazyliki mniejszej, dzięki czemu jego rola w gronie krakowskich zabytków sakralnych stała się jeszcze większa. Dlaczego dziś turyści odwiedzający Kraków tak chętnie poświęcają swój czas tej budowli?

Wiele ciekawych tematów o Krakowie poruszamy też na stronie www.halokrakow.pl.

Kościół Bożego Ciała – czym zachwyca ta świątynia?

Powodów, dla których w czasie wycieczki po Krakowie warto odwiedzić to miejsce, jest wiele. Przewodniki zgodnie opisują ten zabytek jako jeden z najpiękniejszych kościołów gotyckich, które zadziwiają bogatym, barokowym wyposażeniem wnętrza. W tej okazałej bazylice można zobaczyć takie ciekawostki, jak ambona w kształcie łodzi czy XVII-wieczny obraz Chrystusa Salwatora. Uwagę przyciągają tu również manierystyczne stalle, wykonane w pierwszej połowie XVII wieku. Ozdobione figurami świętych, mogą się pochwalić ciekawym tłem. Za nimi znajdują się ciekawe malowidła, które przedstawiają najważniejsze wydarzenia z historii opiekunów kościoła – kanoników regularnych laterańskich. Pięknie prezentuje się XVII-wieczny ołtarz główny, w którym umieszczone zostały dwa obrazy: Narodzenie Chrystusa oraz Zdjęcie z Krzyża.

W prezbiterium znajduje się również posąg św. Stanisława Kazimierczyka, którego manierystyczny nagrobek jest jednym z ważniejszych zabytków znajdujących się w północnej nawie świątyni. W tej części kościoła uwagę przyciąga także neorenesansowa płyta nagrobna poświęcona Bartłomiejowi Berrecciemu, którego większość z nas kojarzy (i słusznie) z Kaplicą Zygmuntowską na Wawelu. W nawie południowej też nie brakuje ciekawych obiektów, przy czym tu na szczególne zainteresowanie zasługuje kaplica św. Anny, w której został pochowany Berrecci. Kaplicą tą niegdyś opiekowało się Bractwo Najświętszego Sakramentu, o czym do dziś przypominają nam szafy brackie. Tym elementem wyposażenia, któremu w trakcie zwiedzania kościoła Bożego Ciała warto się dokładniej przyjrzeć, są organy – największe na terenie Krakowa.

Przewodniki po najciekawszych zabytkach Krakowa nie bez powodu poświęcają bazylice Bożego Ciała tak wiele uwagi. To ciekawa budowla, która przyciąga zarówno majestatyczną sylwetką, jak i ciekawym wystrojem wnętrza. Kto w czasie wycieczki po krakowskim Kazimierzu zajrzy do jej wnętrza, ten z pewnością doceni tę świątynię oraz znajdujące się w niej dzieła sztuki sakralnej.