Istnieją pokarmy korzystne dla serca, które są bogate w zdrowe składniki odżywcze i pomagają chronić przed zaburzeniami sercowo-naczyniowymi, takie jak świeże produkty, takie jak owoce i warzywa o właściwościach przeciwutleniających, które pomagają eliminować wolne rodniki i chronić naczynia krwionośne, nie zapominając o pełnych ziarnach, nasionach roślin strączkowych, orzechach i tłustych rybach. Aby zadbać o zdrowie układu sercowo-naczyniowego, ważne jest, aby w naszej diecie znalazły się pokarmy zawierające następujące składniki.
Zdrowie a witamin i składniki odżywcze
Witaminy B-kompleks, takie jak B12 i B6, które chronią przed miażdżycą, witaminę B3, która pomaga zwiększyć poziom „dobrego” cholesterolu, oraz witaminy C i E, które są przeciwutleniaczami chroniącymi przed wolnymi rodnikami, a także minerały: magnez, potas i wapń, które są szczególnie ważne wg redaktorów portalu www.zdrowieonline.pl w walce z chorobami serca. Dlaczego? Ponieważ pomagają obniżyć ciśnienie krwi.
Fitosterole, które obniżają poziom cholesterolu we krwi, takie jak orzechy i nasiona, w tym kiełki pszenicy, oraz karotenoidy – przeciwutleniacze chroniące serce, takie jak beta-karoten, luteina i likopen, zawarte w owocach i warzywach.
O co jeszcze zadbać?
Fitoestrogeny, które działają w organizmie podobnie do estrogenów, takie jak w siemieniu lnianym, zmniejszają ryzyko zakrzepów krwi, udaru mózgu i zaburzeń rytmu serca, a także obniżają poziom cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów. Znajdują się one również w pełnych ziarnach zbóż, roślinach strączkowych, izoflawonach pochodzących z soi i jej pochodnych, czarnej i zielonej herbacie oraz warzywach z rodziny kapustowatych.
Kwasy omega-3, występujące w tłustych rybach, takich jak łosoś i kwas alfa-linolenowy, pomagają wzmocnić układ odpornościowy, zmniejszają liczbę zakrzepów krwi i chronią przed zawałem serca; zwiększają poziom dobrego HDL, obniżają poziom trójglicerydów, działają przeciwzapalnie i obniżają ciśnienie krwi. Znajdują się one w olejach z nasion, takich jak słonecznikowy, kukurydziany, z pestek winogron, orzeszków ziemnych i kiełków pszenicy.
Polifenole, które są grupą przeciwutleniaczy obniżających ciśnienie krwi i zmniejszających poziom „złego” cholesterolu. Należą do nich katechiny — zielona herbata; flawonony — owoce cytrusowe; flawonole — czyste kakao, izoflawony; — soja; resweratrol — czerwone wino; antocyjany — owoce o barwie od czerwonej do niebieskiej lub fioletowej oraz kwas elagowy — wszystkie rodzaje owoców jagodowych.
Włączenie tych produktów do codziennej diety pozwoli Ci zadbać o zdrowie serca i tętnic.