Polskie pałace – poznajmy pałac w Antoninie

Antonin jest jednym z ciekawszych punktów ma mapie województwa wielkopolskiego. Dlaczego? Bo w tej miejscowości czeka na turystów jedna z ciekawszych perełek drewnianej architektury w Polsce. To pałacyk myśliwski, który przyciąga uwagę zarówno swoją historią, jak i formą.

O pałacu w Antoninie

Pałac w Antoninie znajduje się z odległości kilkunastu kilometrów od Ostrowa Wielkopolskiego, co sprzyja jego popularności. A że swego czasu stanowił własność księcia Antoniego Radziwiłła (1775-1833), chętnych na wizytę w tym miejscu nie brakuje.

Pałac w Antoninie to ciekawa budowla, która powstała na planie krzyża greckiego. W centralnej części znajduje się ośmioboczny budynek o czterech kondygnacjach, do którego z czterech stron przylegają niższe o jedną kondygnację skrzydła. Drewniane ściany skutecznie przyciągają uwagę, podobnie jak dekoracyjne ornamenty. Kto wejdzie do pałacowego wnętrza, ten również zobaczy sporo ciekawostek. Centralna część pałacu to ośmioboczny wysoki komin, który pełni funkcję konstrukcyjną. Obiegają go dwukondygnacyjne galerie, które łączą pomieszczenia mieszkalne. Apartamenty mieszczą się w pałacowych skrzydłach i obecnie są wykorzystywane jako pokoje hotelowe. Pałac cieszy się wielkim zainteresowaniem, szczególnie wtedy, gdy w jego wnętrzu organizowane są koncerty fortepianowe. Mają one przypominać o tym, że w Antoninie gościł młody Fryderyk Chopin.

Ekskluzywny kompleks obiektów

Pałac w Antoninie jest częścią większego kompleksu. To nie tylko myśliwska rezydencja, ale i jej najbliższe otoczenie. Podobnie jak Zamek Lubomirskich w Rzeszowie, tutejszy pałac również przyciąga coraz większe zainteresowanie. Warto zwrócić uwagę na pobliskie murowano-drewniane piętrowe domy, zbudowane w stylu szwajcarskim dla Wilhelma i Elizy, warto też wybrać się na spacer w stronę mauzoleum neoromańskiego, zbudowanego w pierwszej połowie XIX wieku.